Otvorený list Okresnému úradu v Nových Zámkoch
Vec: Otvorený list odboru životného prostredia Okresného úradu Nové Zámky a jeho vedúcemu Ing. Petrovi Kosztolányimu
My, obyvatelia miest Šurany, Nové Zámky, obce Bánov a okolia, združení v Iniciatíve Chránime si naše, ktorá zastupuje záujmy 17 tis. občanov nášho regiónu podpísaných pod petíciou za zastavenie výstavby baterkárne v Šuranoch, sa na Vás obraciame s verejnou výzvou, pretože sme svedkami znepokojujúcich udalostí, ktoré budú mať nezvratný dopad na našu budúcnosť.
Ako Iniciatíva bojujeme proti baterkárni, ťažkej chemickej fabrike, už viac než 10 mesiacov a počas tejto doby sme vyvinuli enormné úsilie, aby sme všetkými dostupnými prostriedkami tlmočili kompetentným náš odkaz. Je to odkaz ľudí, ktorí tu žijú a aj v budúcnosti budú žiť. Je jasný a hovoríme ho nahlas aj tu na tomto mieste: BATERKÁREŇ TU NECHCEME!
Naše úsilie nespočíva iba v prázdnych slovách, pretavili sme ho aj do reálnych skutkov a nie je ich málo. Zorganizovali sme petíciu za zastavenie výstavby baterkárne, zosumarizovali sme 31 pochybení, zistení a obchádzaní zákonov súvisiacich s predloženým zámerom na výstavbu Šurany Industrial Parku (ďalej len „ŠIP“), ktorého neodmysliteľnou súčasťou je baterkáreň, podali sme desiatky pripomienok k zámeru ŠIP, k zmene Územného plánu Šurany, závodu na recykláciu batérií, napísali sme odvolania voči rozhodnutiam Okresného úradu Nové Zámky, stretli sme sa s ministerkou hospodárstva, ministrom životného prostredia, ombudsmanom, podali sme ústavnú sťažnosť spochybňujúcu verejný záujem celej investície, podali sme správnu žalobu proti rozhodnutiu o neposudzovaní ŠIP, podnet na podanie protestu prokurátora, návrh na preskúmanie rozhodnutia v mimo odvolacom konaní Ministerstvu životného prostredia SR, podali sme viacero trestných oznámení, zorganizovali rôzne protestné zhromaždenia, preštudovali tisíce strán materiálov a rozniesli desaťtisíce letákov. O našich krokoch sme informovali nielen médiá hlavného prúdu, ale i tie alternatívne, miestnych poslancov i poslancov Národnej rady SR. Neustále však narážame na obrovský nezáujem kompetentných a aroganciu moci.
Tu, z tohto miesta však musí zaznieť aj to, p. Kosztolányi, že veľký podiel na dnešnom alarmujúcom stave veci má, žiaľ, aj odbor životného prostredia tunajšieho okresného úradu pod Vašim vedením.
Spôsob, akým úrad rozhoduje, bez dôsledného skúmania skutkovej podstaty veci, je extrémne nezodpovedný až trestuhodný a zjavne slúži viac politickým a podnikateľským záujmom, než skutočnej ochrane verejného záujmu, životného prostredia a zdravia občanov. Namiesto toho, aby si ako štátna inštitúcia plnil svoju úlohu kontrolného a regulačného orgánu, vyhýba sa zodpovednosti za vlastné rozhodnutia a alibisticky sa schováva za stanoviská iných inštitúcií, bez vlastných odborných posúdení a nezávislých analýz. V praxi funguje ako formálna schvaľovacia pečiatka pre projekt, ktorý bude mať potenciálne katastrofálne následky pre náš región.
Povedané veľmi jednoducho: my, obyvatelia Bánova a Šurian s presahom na široké okolie sme boli obetovaní pre komerčný záujem čínskeho investora. Bez akejkoľvek snahy vypočuť nás!
Pán Kosztolányi, apelujeme na Vašu historickú a morálnu zodpovednosť a vyzývame Vás, aby ste Vy a Vaši kolegovia pristupovali k svojej práci zodpovedne, keďže rozhodujete o životoch nás všetkých.
Je nemysliteľné, aby ste zastavili zisťovacie konanie na zámer ŠIP, v ktorom sú násobne podhodnotené vstupné suroviny a prekročené emisné limity! Je nemysliteľné, aby ste chemickú fabriku gigantických rozmerov neposlali do povinného hodnotenia len preto, lebo istý pán „bezpečnostný inžinier“ povedal, že nie je nebezpečná! Citujeme z vyjadrenia iného nezávislého špecialistu na prevenciu závažných priemyselných havárií: „Požiare vo výrobe Li-ION článkov a batérií nie sú časté, ale pokiaľ sa vyskytnú, tak priame aj následné škody po nich sú vysoké až katastrofické.“
Jeden z najväčších odborníkov na vodu na Slovensku doc. Ing. Ján Koščo, PhD. sa o území, kde má stáť baterkáreň, vyjadril takto: „Jedná sa o oblasť mimoriadne dôležitú s ohľadom na vysoký objem zásob podzemnej vody a taktiež o významnú oblasť s možnosťou využívania energie termálnych vôd. Oblasť, ktorú by rozhodne bolo potrebné mimoriadne chrániť pred nebezpečnými vplyvmi priemyselnej výroby, konkrétne aj pred výstavbou baterkárne. Nemalý význam má i samotná pôda, ktorá by mala padnúť za obeť tejto výstavby.“
Pán Kosztolányi a ostatní úradníci odboru, každým dňom vám pribúdajú na stole žiadosti, ktoré majú súvislosť s baterkárňou v Šuranoch. Jedná sa o mimoriadne rizikové projekty, ktoré môžu mať katastrofálny dopad na náš región. Prevádzka na spracovanie Li-ION batérií priamo v meste Šurany, veterné parky extrémnych rozmerov, čistička odpadových vôd spoločnosti GIB EnergyX Slovakia s.r.o., ktorá vôbec neprešla posudzovaním vplyvov na životné prostredie, a mnoho ďalších, o ktorých sa my, občania, dozvedáme len z úradnej tabule …
Baterkáreň a všetky projekty, ktoré s ňou súvisia, nesú v sebe závažné zdravotné, ekologické a bezpečnostné hrozby:
- zvýšené riziko havárií, požiarov a výbuchov s katastrofickými následkami,
- extrémne prekračovanie emisných limitov, nemerateľnosť imisných limitov,
- obrovský odber pitnej vody, spodných vôd a technologickej vody z rieky Nitra,
- nenávratné zničenie najúrodnejšej pôdy na Slovensku a riziko kontaminácie okolitých pozemkov,
- likvidácia miestnych poľnohospodárov a farmárov z dôvodu poklesu ich produkcie a nezáujmu o ich výrobky,
- trvalé poškodenie vodného i pôdneho ekosystému,
- ohrozenie bezpečnosti i kultúrnej identity z dôvodu príchodu zamestnancov z iných krajín,
- závažný vplyv emisií, hluku, vizuálneho i svetelného smogu na zdravie obyvateľov,
- totálna a nezvratná zmena charakteru pokojnej poľnohospodárskej krajiny na industriálnu a ohrozenie našej potravinovej sebestačnosti.
Žiadame vás, aby ste k týmto projektom nepristupovali mechanicky, bez kritického vyhodnocovania ich environmentálnych rizík, s obavou o svoje pracovné miesto či strachom o stratu funkcie, ale práve naopak, abyVaše rozhodovanie aktívne smerovalo k ochrane verejného záujmu.
Odmietame v tejto chvíli ešte prijať fakt, že úrady životného prostredia v SR a medzi nimi i novozámocký pod Vaším vedením pôsobia ako predĺžená ruka vládnej moci a jej developerských ambícií a nehľadia na dopady veľkých projektov na životy miestnych obyvateľov. Ešte stále, možno naivne, v sebe živíme iskierku nádeje, že slovenské úrady, vrátane toho „Vášho“, hája záujmy občanov Slovenska.
Preto ŽIADAME:
- Okamžité zastavenie prípravných prác v súvislosti so ŠIP, pokým nebudú prešetrené všetky skutočnosti uvedené v právnych podaniach.
- Vypracovanie nezávislých, odborných posudkov a dôsledných environmentálnych analýz v zmysle ust. § 13 Zákona č. 24/2006 Z.z.. na každý ďalší predložený zámer alebo žiadosť, ktoré majú súvislosť nielen so ŠIP, ale môžu mať negatívny dosah na akúkoľvek oblasť životného prostredia v našom regióne.
- Aby ste pripomienky dotknutej verejnosti k predloženým zámerom či žiadostiam brali s rovnakou váhou ako beriete stanoviská úradníkov. V zmysle §15 ods.2 Zákona č. 24/2006 Z.z. „Schvaľujúci orgán je povinný vziať do úvahy výsledky účasti verejnosti, a to najmä stanoviská verejnosti, výsledky konzultácií a verejného prerokovania s verejnosťou, vznesené pripomienky verejnosti.“
- Reálne (nie iba formálne) zapojenie verejnosti do dôležitých rozhodovaní, ktoré majú dopad na zdravie, vodu, pôdu a ovzdušie v našom regióne. Žiadame verejné prerokovania predložených zámerov ale aj transparentné zverejňovanie všetkých materiálov vrátane ich príloh.
- Obnovenie funkčnosti štátnej správy, ktorej ste súčasťou, tak, aby v prvom rade chránila záujmy občanov Slovenskej republiky.
- Zákaz prístupu iných krajín k zdrojom našej pitnej vody a ku vzácnym geotermálnym prameňom, ktoré sú energiou budúcnosti.
- Zachovanie prírodného bohatstva pre rozvoj potravinovej sebestačnosti Slovenska.
- Rešpektovanie vôle ľudí, ktorí sú v Šuranoch, Bánove a Nových Zámkoch doma!
Apelujeme na Vás, prestaňte hazardovať s našimi životmi a postavte sa na stranu pravdy.
obyvatelia Bánova, Šurian, Nových Zámkov a okolitých obcí združení v Iniciatíve Chránime si naše