Vo vode zo studní v Göde bolo nájdené
Preklad článku z maďarského média Atlatszo:
Vo vode zo studní v Göde bolo nájdené toxické rozpúšťadlo používané pri výrobe batérií
Nezávislá odborná štúdia zistila prítomnosť látok vo vode z Gödových studní, ktoré sa používajú aj v továrni Samsung. Vodohospodársky úrad zároveň nezverejní dokumenty monitorovacích studní v priemyselnom areáli Göd s tým, že ide o údaje „pred rozhodnutím“, ktoré možno držať utajené po dobu desať rokov. Čaká sa na súdny spor.
Lítium a rozpúšťadlo nazývané N-metyl-2-pyrolidón (NMP) sa našli vo vode niektorých studní v Göde. Cieľom testov, ktoré si objednalo združenie Göd-ÉRT, bolo okrem všeobecnej charakterizácie kvality podzemnej vody sledovať aj vplyv Göd baterkárne na kvalitu vody.
Keďže sa v továrni v Göde ročne použijú desiatky tisíc ton toxických zlúčenín lítia a rovnako toxického NMP, združenie požiadalo okrem bežných vodných zložiek testov aj o testovanie týchto látok. Na odber vzoriek boli určené tri studne v Alsógöde a na sídlisku Oázis, ktoré sa nachádzajú asi 800 – 1000 metrov od závodu Samsung v Göde.
Z vyšetrovacej správy a expertízy vyplynulo, že všetky tri vzorky vody obsahovali relatívne vysoké množstvo lítia a N-metyl-2-pyrolidónu, ktoré mohli pochádzať z továrne Samsung.
Hoci tieto látky nie sú uvedené ako nebezpečné látky, ich karty bezpečnostných údajov – ktoré sa nachádzajú aj v testovacom materiáli – uvádzajú, že sú toxické a ich použitie je regulované množstvom predpisov.
Rozpúšťadlo NMP môže spôsobiť podráždenie pokožky, očí a dýchacích ciest a môže poškodiť nenarodený plod. Prísne podmienky jeho používania sú podrobne uvedené v stavebnom povolení spoločnosti Samsung z roku 2018 v súlade s nariadeniami EÚ.
Do podzemných vôd mohli uniknúť nečistoty
Podľa odborníkov sa NMP uvoľnený ako látka znečisťujúca ovzdušie mohol cez zrážky dostať až do podzemných vôd a usadiť sa na zemi. Podľa Národného environmentálneho informačného systému bolo 354 kilogramov tejto látky uvoľneného zo závodu v roku 2020. Hoci nie je známe, ako sa látka dostala do vody, nemožno vylúčiť, že pochádza z továrne Samsung.
NMP sa teoreticky mohol dostať ďalej cez podzemnú vodu, ale aby ho bolo možné odhaliť v kilometroch vzdialených studniach, musel by existovať veľký zdroj kontaminácie v továrni – ak je to skutočne zdroj.
Predtým sme informovali, že úrad pre riadenie katastrof udelil spoločnosti päťkrát pokutu za opakované neoprávnené skladovanie a používanie viac ako 100 ton nebezpečných látok. Spoločnosť dostala pokutu aj za únik toxického kalu v čistiarni odpadových vôd továrne.
V správe sa uvádza, že „kompletná vyšetrovacia misia by mala preskúmať dôvody prítomnosti týchto látok“.
Monitorovacie údaje spoločnosti Samsung budú klasifikované na desať rokov
Prítomnosť toxickej látky v podzemnej vode je tiež znepokojujúca, pretože Metropolitné riaditeľstvo núdzového manažmentu (FKI), ktoré je zodpovedné za povolenia a kontroly vody v továrni Samsung, nezverejňuje údaje o testoch v priemyselných oblastiach. Začalo sa aj vyšetrovanie NAIH pre odmietnutie odpovedať na žiadosť Átlátszó (nezisková investigatívna žurnalistická organizácia) o údaje.
Štátne agentúry skrývajú monitorovacie údaje o podzemných vodách v Maďarsku
Člen Združenia Göd-ÉRT tiež podal žalobu na zverejnenie údajov o testoch vody z lokality Samsung. Orgán pre správu katastrof na žalobu odpovedal protinávrhom, v ktorom tvrdil, že z „objektívnych dôvodov“ deklarovaných spoločnosťou Samsung Ltd. neboli v rokoch 2019 a 2020 vykonané žiadne monitorovacie testy.
Podľa nich sú vzorky a oficiálne dokumenty studní a nádrží na presakujúcu vodu na priemyselnej lokalite Samsungu „prípravnými údajmi na účely rozhodovania a nie sú verejné po dobu desiatich rokov od dátumu ich vytvorenia“.
Nie je to prvýkrát, čo Mestské riaditeľstvo pre správu katastrof odmietlo zverejniť vyšetrovacie dokumenty. Starosta Gödu, Csaba Balogh, minulý október požiadal o dokumenty o vyšetrení pôdy a vody pre priemyselnú zónu Göd. V tom čase úrad odmietol zverejniť údaje s tým, že sú „duševným vlastníctvom“ spoločnosti vykonávajúcej štúdie a že sú prípravnými dokumentmi na rozhodovanie o povoľovacích konaniach na nové sedimentačné nádrže, a preto nemôžu byť zverejnené.
Aktuálny postup pri odmietnutí úradom pre správu katastrof zverejniť údaje o testoch vody pre priemyselnú zónu Göd a to, či môžu byť údaje o vypúšťaní odpadových vôd spoločnosti Samsung úplne zatajované pred verejnosťou, bude rozhodovať súd.
Pôvodnú maďarskú verziu tohto článku napísala Zsuzsa Bodnár.